Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel

 • Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel
 • Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel
 • Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel
 • Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel
 • Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel
 • Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel

 

Artvin'in en güzel yaylalarından seçmeler yapıp sizleri bayram tatilinde doğa ile baş başa kalarak sakin ve dingin bir tatil geçirmeniz için program oluşturduk. Gezi programımızın tüm günlerinde keyifli doğa yürüyüşleri ve orta seviyede trekking rotaları ile bu güzel coğrafyanın en güzel yaylalarının doğasını adımlıyor olacağız. Bu coğrafyayı yurt edinen kadim halkların yaşam döngülerine dahil olup kültürel zenginliklerini ve tarihlerini anlatırken yerel lezzetlerini de tattırmayı ihmal etmeyeceğiz.  
  Rotamıza Ardanuç un yaylalarından başlayıp Şavşat yaylalarına, Karçal dağlarının güney yamaçlarındaki İmehrevi (Meydancık) Yaylalarını ve Maçahel vadisinin Karadeniz manzaralı yaylalarında son bulacak. Ayrıca rotamız da buzul gölleri, yerel dokusu bozulmamış köyler ve yaylaların kırsal mimari yapılarını da görüyor olacaksınız. Doğanın, yaban hayatın ve iklimin bizlere sunacağı sürprizleri neler olur yaşayıp göreceğiz. Bayramı bizlerle doğanın kalbinde yaşamak isteyenleri bekliyoruz. 

1. Gün: Çoruh Vadisi-Artvin-Ata Tepe-Cehennemderesi Kanyonu-Gevherik Kalesi-Ardanuç-Şavşat

Sizleri Rize Artvin havaalanında karşılayarak Yeşil Artvin’in Şavşat ve Borçka yaylalarında keyifli yürüyüşler yapıp bu coğrafyanın doğasını adımlayıp, kadim halklarını var ettiği kültürel zenginliklerini ve tarihi değerleri göstereceğimiz programımıza Artvin’e doğru yola çıkarak başlıyoruz. İsteğinize göre yol güzergâhımızda Karadeniz kahvaltısının baş lezzeti muhlama ile tanıştıra biliriz. İlk gezi durağımız Çoruh vadisinde yer alan Artvin kent merkezini de panoramik olarak seyredeceğimiz Atatürk’ümüze ait en büyük heykelin bulunduğu Ata Tepe olacak. Dilerseniz bölgedeki en uzun zplayn parkurunda biraz adrenalin yükselte biliriz. Vaktiyle deli dolu akan adına Deli Çoruh da denilen dünyada en hızlı akan nehirler sıralamasının en üstlerde olan Çoruh nehrinin barajlarla durdurulan hallerini ve iki iklimin kesiştiği bu coğrafyanın Akdeniz bitkileri olan zeytin ve sandal ağaçları ile kaplı doğasını seyrederek Ardanuç’a doğru araç yolculuğumuza devam ediyoruz. Ardanuç'ta Cehenemdere Kanyonunu ve Gevherik kalesi gezimiz var. Ardanuç'taki gezilerimiz tamamlayıp Şavşat’a doğru yol alıyoruz. Şavşat’a da Fakir Baykurt’un Efkar romanından adını alan Efkar tepe de günü yorgunluk çaylarını Şavşat’ın doğasını seyrederek yudumlayıp iki gece konaklayacağımız otelimize yerleşerek günü tamamlıyoruz.

2. Gün: Arsiyan Gölleri -Arsiyan Yaylası -Balık Gölü -Pınarlı Köyü

Şavşat coğrafyasını seyrederek alacağımız kahvaltımızla güne başlayıp ikinci yürüyüş rotamızı adımlamak üzere Arsiyan Demirkapı (Genciyan) dağı eteklerine doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahımızda Yavuzköy seyir terasında fotoğraf molamız var. Doğu komşumuz Gürcistan’a neredeyse sıfır noktada olan Arsiyan gölleri bölgesinde aracımızla ulaşıyoruz. Yürüyüş rotamızda Boğa gölünü, yüzen adalara sahip olan Çim gölünü ve Kız gölünü görerek bu göllerden çıkan sularla oluşan derenin sesi eşliğinde Arsiyan yaylası var. Yaylada dinlencemizi ve kumanyalarımızı atıştırıp yaylacılık geleneğine devam eden yöre insanlarıyla sohbetlerimizde olacak. Gezi aracımızla günün gezilerini tamamlamak üzere yayladan ayrılıyoruz. Günün geri kalanında Balık gölü ve Pınarlı köyü gezilerimiz olacak. Akşam yemeğimizi de Pınarlı köyünde kır lokantamızda alarak günü tamamlayıp otelimize dönerek günü tamamlıyoruz. 

3. Gün: Koyunlu Köyleri-Meşeli Karagöl-Şavşat Peribacaları-Tbeti Kilisesi-Bazgiret Şelalesi-Bazgiret Köyü

 

Güne kahvaltımızla başlayıp Şavşat gezilerimize devam ediyoruz. Günün ilk gezi duraklarımız Aşağı Koyunlu köyünde yer alan antik kalıntılara sahip olan Tamara odaları ve Su atan şelalesi olacak, Aşağı ve Yukarı Koyunlu köyleri bu köylerde yer alan gölleri de görüyor olacağız. Ardından Sahara Meşeli Karagöl M.P yer alan buzul gölü Meşeli Karagöl gezimizi yaparak keyifli bir orman yürüyüşüyle ulaşacağımız Şavşat peribacalarını da görüyor olacağız. Sırada Cevizli köyünde tarihe meydan okuyarak ayakta kalmaya çalışan Tbeti Manastırı ziyaretimiz yaparak Bazgiret köyüne doğru yol alıyoruz. Köyde bulunan göle nazır otelimize ulaşarak yerleşip bugününde tamamlıyoruz. 

4. Gün: Yanıklı-EskiKale -Çukur-Napurnev Yaylaları -Bazgiret Köyü Yürüyüşü

Güne göle nazır köy ve yayla ürünlerinden oluşacak kahvaltımızla başlıyoruz. Bu günkü yürüyüş rotamıza başlamak üzere yaylalara doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Karçal dağlarını ve Şavşat coğrafyasının nerdeyse tamamını görerek adımlayacağımız rotamızın başlama noktası bölgedeki en güzel yayla evlerine sahip olan Yanıklı yaylasına ulaşarak kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Molamızın ardından yürüyüşümüze başlayıp Eski Kale, Çukur ve Napurnev yaylalarının birbirine bağlayan yayla patikalarını takip ederek Napurnev’e ikindi sularında ulaşıyor olacağız. Yayla ürünlerinden oluşacak soframız bizi bekliyor. Yemek molamızın ardından Gamaşet mahallesinde yer alan Bazgiret Şelalesi yürüyüşümüzü yaparak otelimize dönüp günü tamamlıyoruz. 

5. Gün: Cancir ve Lekoban Yaylaları-Naçadirev Buzul Gölü -Fındık Yaylası-Maçahel Vadisi

 

Güne kahvaltımızla başlayıp bulunduğumuz Karçal dağlarının güney yamacından, kuzey yamacında yer alan Maçahel vadisine doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Yol güzergahımızda Canacir ve Lekoban yaylalarında gezintilerimiz, İnce Geçit ’ten de Karadeniz’i ve Batum’u seyrediyor olacağız. Hatta hava acıksa Büyük Kafkas dağlarını da göre biliriz. Ayrıca şansınız yaver giderse de Karadeniz’de yaşaya bileceğiniz en güzel doğa olayı olan bulut denizi oluşumuna da tanıklık edebiliriz. Günün yürüyüş rotasına buzul gölü olan Nacadirev’den başlıyor olacağız. Dileyenler gölde yüzme keyfide de yapa bilir. Rotamızı Fındık yaylasına doğru vaktiyle Maçahel köylülerinin Karçal dağları eteklerindeki yaylalara ulaşımını sağlayan patikaları adımlıyor olacağız. Yaylada öğlen yemeği olarak bugün de yayla ürünleri var. Yemeğin ardından Fındık yaylasında gezintiler yaparak Maçahel vadisine doğru aracımızla inişe geçiyoruz. Maçahel vadisinde konaklayacağımız otelimize ulaşarak günü tamamlıyoruz. 

6. Gün: Maçahel Vadisi-Maral Şelalesi -Maral ve Camili Köyleri-Karagöl-Fındıklı Laz Konakları

       Maçahel de güne arı sesleriyle başlayıp yemyeşil vasi seyri eşliğinde kahvaltımızı başlıyoruz. Vadide gezi duraklarımızda ülkemizde tek seferde düşen en yüksek şelalesi olan Maral Şelalesi, Maral ve Camili köyleri var. Maral şelalesinin serin sularında dileyenler yüzme keyfide yapa bilecek. Maral ve Camili köylerindeki tarihi ahşap camileri ziyaret edicez. UNCEF koruma geliştirme programı olan 2 GEF. projesi ile ülkemizdeki tek Biyosfer rezerv alanı ilen edilen vadide doğal ve kültürel değerleri sizlere gezilerimiz esansında bol bol anlatıyor olucaz. Ayrıca Saf Kafkas arısıyla da sizleri tanıştırmayı da ihmal etmeyeceğiz.
       Maçahel vadisini Borçka ilçe merkezine bağlayan Düzenli köyü ve Küçük geçit yol güzergahını takip ederek ayrılıyoruz. Küçük geçitte fotoğraf molamız olacak. Gezi rotamızda Borçka Karagöl var. Gölün bulunduğu alan ulaşıp çevresini keyifli bir yürüyüşle adımlayıp, dilerseniz kayıkla gölün üzerinde gezinti de yaparak, göle nazır çay ve kahve de yaparak Borçka ilçe merkezine iniyoruz. İlçe merkezini ikiye ayıran Çoruh nehri üzerindeki en uzun asma köprüde fotoğraf molası verip Karadeniz sahil yoluna ulaşıp Fındıklı ilçesinde ulaşacağız. Fındıklı’da Çağlayan köyünde çay bahçelerin arasında Doğu Karadeniz mimarisinin baş yapıtları olan dolmataş tekniği ile inşa edilmiş tarihi Laz Konaklarının bulunduğu mahallerde gezintiler yaparak gezi programımızı tamamlıyoruz. Dilersenizde Fındıklı ilçesinde Belediyesi öncülüğünde kurulan Kadın Kooperatifleri Meci kop ve Emek Evi kop. stantlarında yerel ürün alışverişler yapa biliriz. İsteğinize göre de akşam yemeğinde Aydın Boysan Sosyal tesislerinde Karadeniz’in leziz balıklarını tadarak üstadı yad ederek uçak kalkış saatlerinize göre Rize-Artvin havaalanına sizleri transfer edip; bir hafta boyunca Artvin coğrafyasının saklı güzelliklerini adım adım gezdirip, bu coğrafyayı yurt edinen kadim halkalarının yaşam döngülerine kısa süreliğine de olsa dahil edip, kültürel ve tarihi değerlerini göstereceğimiz gezi programımızı tamamlayıp vedalaşıyoruz.

 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

-Araç ulaşım giderleri
-5 gece HB konaklama (oda -kahvaltı-akşam yemeği)
-2.4.5. günler  Öğlen kumanyası vy yayla ürünlerinden yemekler
-Turizm seyahat sigortası 
-Doğadan ve bizden ikramlar
-Mili park ve tabiat koruma alanı girişleri
-Doğa ve Kültür rehberliği

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Uçak ulaşım giderleri
İlk gün kahvaltı  
1.3.6. günler Öğlen yemekleri
Son gün akşam yemeği   
Müze vb. girişler
Rafting, zıplayan vb. aktivite ücretleri
Paydaşanlarımıza bahşişler 


 

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Tur Fiyatları

  1.Ek Bilgiler


  Uyarılarımız 
  Bu turumuz yüksek irtifa dağ yürüyüşü içermektedir.
  Astım, nefes darlığı, Kalp, damar vb  kronik rahatsızlıkları olan veya  yakın bir zamanda kalp, nefes, kas, kemik rahatsızlığı geçirenler, aşırı yükseklik , doğaya dair aşırı fobisi olanlar,
  Belirtiğimiz sağlık koşullarından dolayı herhangi bir tereddüttünüz varsa mutlaka doktorlarınıza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

  Uyarılarımızı dikkate almayan misafirlerimiz için sorumluluk kabul etmeyeceğimiz deklere etmiş olduğumuzdan, oluşacak sağlık sorunlarını kabul etmiş sayılacaksınız. 

  Yanınızda Mutlaka Olması gerekenler 

  -25 lt sırt çantası
  -Yürüyüşe uygun yarım. vy tam botlar 
  -Su ve rüzgâr geçirmez  hafif mont vb.
  -Yağmurluk panço tarzı ,çantanızda içine alacak şekilde olanlardan
  -Yürüyüşe uygun çabuk kuruyan bol kesim pantolonları, tayt v.b  birkaç adet
  -Spor için üretilmiş çabuk kuruyan tişörtler (gün sayısı kadar)
  -Yüksek faktörlü güneş kremi
  -Güneş ve soğuktan korunmak için baf ,şapka vy. bandana
  -Termos ve su matarası 
  -Güneş gözlüğü
  -Baton 
  -Power bank 
  -Özelikle alerjik durumlarınız içi ve sürekli kullanmanız gereken ilaçlarınız.
  (bu ilaçları kullandığınızı rehberimize bildirmeniz gerekiyor)

  Yanınızda bulundurmanızı önerdiklerimiz.
  Göllerde, derelerde yüzmek istiyorsanız; mayo, şort, havlu, su ayakkabısı
  Varsa;
  Fotoğraf makinenizi getirmenizi öneriyoruz.

   

  2.İptal Şartları

  Hizmet ,iptal-iade ve gizlilik sözleşmelerimiz , göz atmanızda fayda var ..

  https://www.tolimtur.com/gizlilik

  https://www.tolimtur.com/hizmet-sozlesmesi

  https://www.tolimtur.com/iptal-iade-sartlari

  3.Vize Bilgileri

  Artvin Yaylaları / Şavşat-Bazgiret-Maçahel HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ

  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?


  Tur Bilgileri

  • Tur Süresi

   5 gece 6 gün

  • Konaklama

   Ardanuç-Şavşat-Bazgiret-Maçahel

  • Ulaşım

   16 kişilik minibüslerle

  • Gezilecek Yerler

   Ata Tepe ,Cehenemderesi Kanyonu, Efkar Tepe, Arsiyan Yaylası ve Gölleri, Meşeli Karagöl, Tamara Odaları, Şavşat Peri Bacaları, Bazgiret Köyü, Eski Kale, Yanıklı ,Çukur, Napurnev Yaylaları, Bazgiret Şelalesi, Cancir, Lekoban, Fındık Yaylaları , Maçahel Vadisi , Maral Şelalesi, Maral ve Camili Köyleri, Borçka Karagöl ,Fındıklı Laz Konakları

  • Kalkış Yeri

   Rize

  • Telefon

   0242 316 90 04 - 0542 316 90 04

  © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2